Історія
Історія гімназії
Бучанська Українська гімназія – частинка освіти Київщини. Перші гімназійні класи відкрились в Ірпінській середній школі №4 в 1990 році з ініціативи директора Миколи Полікарповича Шевчука – педагога, який своє життя присвятив школі, віддавши близько ЗО років розвитку середньої школи №4 від початку й роботи з кількістю учнів 250 до одного з кращих закладів освіти на 1200 учнів, саме він виплекав ідею створити гімназію, в якій навчались би діти всього регіону.
Місцева влада радо пішла назустріч новаторській ідеї М.П Шевчука і рішенням 28 вересня 1990 року ухвалила: «Надати середній школі № 4 м. Ірпеня статус «школа – гімназія».
Але ж кожна ідея повинна мати шляхи реалізації і мету. Ще не були прийняті нормативні документи про діяльність закладів нового типу, тому специфіку роботи гімназії слід було визначити засновникам. Досвід роботи гімназій Севастополя, Києва, Харкова, Донецька шляхом творчих зустрічей з їх колективами був творчо осмислений, узгоджений із власним баченням шляхів розвитку. Звичайно, почав складатися колектив однодумців: учителі, батьки, представники громадськості міста й селища, яких зацікавила мета, визначена Статутом гімназії: виховання та розвиток талановитих, обдарованих і здібних дітей в ім'я збагачення інтелектуального, творчого, культурного потенціалу України.
З 1993 року заклад став називатися «школа - навчальний комплекс «Ірпінська Українська національна гімназія». 1997 рік став певним рубежем в історії закладу. З подальшим набором учнів на навчання в гімназійних класах змінився статус середньої школи № 4.
Саме цього року реорганізовано школу - навчальний комплекс «Ірпінська Українська гімназія» у два освітні заклади: Ірпінська Українська гімназія та Ірпінська середня школа № 4, як юридичні особи із своїми статутами (рішення виконкому Ірпінської міської Ради народних депутатів від 10.06.1997 за №203).
У 2013 році директором Бучанської Української гімназії стала Лариса Яківна Сторожик, яка свого часу працювала в гімназії учителем, тому добре розуміє і підтримує творчий дух та традиції закладу.
За час діяльності гімназії окремі ланки й роботи очолювали:
навчально-виховну роботу:
Будник Григорій Васильович
Сурай Галина Вікторівна
Федорук Лариса Петрівна
Кандаскалова Людмила Борисівна
Морозенко Любов Олександрівна
Поліщук Олена Іванівна
Скред Галина Григорівна
науково-методичну роботу:
Оропчук Ольга Володимирівна
Савельєва Людмила Анатоліївна
виховну роботу:
Літкевич Алла Миколаївна
Юхно Світлана Вікторівна
Навчально-виховна робота
Гімназія з початку свого заснування працює за індивідуальним планом. Навчальний план Ірпінської Української гімназії враховує основні вимоги закону України «Про освіту» та будується на основі Типових навчальних планів, затверджених Міністерством освіти та науки України. Проте згідно з Статутом закладу та можливістю творчого використання Типового навчального плану гімназія, крім обов'язкових дисциплін, ввела такі предмети, з них більша частина увійшла до робочих навчальних планів:
з 1993-94 н.р - історія культури, основи філософії, логіка, історія релігії, міфологія, німецька мова (6-11 кл.);
з 1994-95 н.р. - російська мова (5-8 кл), економіка (10-11 кл), стилістика (10-11 кл), основи психології (10-11 кл), етика (5-11 кл);
з 1995-96 н.р. - екологія, хореографія (5-9 кл), етика та психологія сімейного життя (10-11 кл), світова художня культура (6-11 кл);
з 1996-97 н.р. - риторика (5-8 кл.); основи етики та естетики (8-11 кл.), основи економічних знань (10-11 кл.), основи підприємницької діяльності (10-11 кл.).
Незважаючи на велику кількість додаткових курсів, гранично допустиме навантаження на одного учня не перевищує встановлених норм.
Упровадження в практику нових програм стало звичним у роботі гімназії. Педагогами закладу свого часу були розроблені авторські програми: з геометрії для 9 класів (учитель-методист Савощенко Л.Я.), із світової художньої культури (учитель-методист Ушакова Н.Г.), з основ психології (авторський колектив, кандидат психологічних наук, доцент Л.М.Карамушка, практичні психологи С.А.Карпенко, Л.А.Савельєва), з основ етики та естетики (старший учитель Літкевич А.М.), з етики і психології сімейного життя (учитель Андруша Н.І.), з хореографії (учитель Чернушич С.В.), факультативу з іспанської мови (учитель Савельєва М.Г.), факультативу «Комп’ютер в офісі» (вчителі Клименко І.В., Бурима Т.Я.).
З перших років діяльності гімназія встановила партнерські зв'язки з методичним кабінетом відділу освіти міста, факультетом архітектури Української Академії мистецтва, лабораторією управління організаційної психології Інституту психології ім. Г.Костюка АПН України, Академією Державної податкової служби України. Пізніше утвердила зв’язки з лабораторією творчості Інституту психології ім. Г.С.Костюка АНП України, лабораторією гігієни школярів Державної установи «Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзєєва АМН України».
Науково-методична робота
Спочатку методична робота проводилась спільно для вчителів гімназійних класів і школи. І це було природно, адже педагогічний колектив був один, і той самий учитель викладав як в загальноосвітніх, так і в гімназійних класах. Проте життя не стоїть на місці. І з розширенням мережі гімназійних класів та пов'язаним з цим розмежуванням педколективу виникла необхідність реорганізувати структуру методичної роботи, визначивши пріоритетні завдання:
- системний підхід до підвищення кваліфікації вчителів на основі діагностики.
-удосконалення інформаційного забезпечення про досвід учителів -новаторів, передовий педагогічний досвід.
- творча реалізація вимог навчальних програм.
- відродження гуманістичних ідей української народної педагогіки, національної школи.
- обговорення змісту і обсягу навчальних предметів та методичне обґрунтування системи їх викладання.
- координація науково-дослідницької роботи з обдарованими дітьми.
- видання посібників, збірників з досвіду роботи учителів.
- вивчення сучасних вимог науки (педагогічної, психологічної), педагогічної практики.
- упровадження нових технологій навчання.
Уже з 1995 року вироблена структура навчально-методичної роботи гімназії. Враховуючи те, що штат гімназії невеликий, а основні виховні та навчальні завдання стали спільними для фахівців різних профілів, методична рада ухвалила організувати кафедри, які мали об'єднувати педагогів споріднених фахів (предметів). Таким чином утворились кафедри, з 2010 року – методичні комісії:
- предметів гуманітарного циклу (українська мова та література, російська мова, зарубіжна література, історія);
- предметів природничо-математичного циклу (математика, фізика, інформатика, біологія, географія, хімія, основи здоров'я);
- іноземних мов (англійська, німецька та іспанська мови);
- предметів естетичного циклу (образотворче мистецтво, світова художня культура, хореографія, музика, вчителі позакласної навчально-виховної роботи).
Вся ця робота неможлива без дієздатного творчого педколективу. За роки існування в гімназії склався колектив учителів-однодумців, серед них надзвичайно вагомий внесок в розвиток гімназії зробили вчителі:
Любов Яківна Савощенко - вчитель математики, учитель-методист, відмінник освіти. Любов Яківна за довгі роки роботи в освіті виробила авторську методику, яку випробувала і захистила саме в гімназії і яку з радістю передала молодим колегам. В основі методики лежить принцип самооцінювання готовності учнів до уроку, створення ситуацій вибору учнями навчальних завдань, повне свідоме володіння теоретичним матеріалом теми.
Наталія Григорівна Ушакова - учитель-методист. У цій енергійній жінці дивно поєднується ліризм і замилування вершинами живописного мистецтва майстрів різних епох і країн з умінням вести уроки німецької мови на основі інтенсивного навчання. Друга іноземна мова в гімназії, яка має наметі навчити учнів спілкуватися, стала однією з основних дисциплін.
Валентина Миколаївна Карпенко - викладання рідної мови й літератури не усвідомлює без розвитку творчих здібностей своїх вихованців. Ось, що, напевно, дало початок першого в гімназії альманаху "Сповідаємось словом", який складено з кращих прозових і поетичних робіт учнів і перекладів, переспівів, байок, ліричних замальовок, образів. Щороку її учні стають призерами олімпіад і творчих конкурсів на рівні області.
Людмила Анатоліївна Савельєва – майстерно суміщає викладання світової літератури та керівництво науково-методичною роботою закладу. Крім того, вона психолог. Вважає, що атмосфера співдружності, належного психологічного клімату допомагає і педагогу, і учню досягти високих результатів.
Алла Миколаївна Літкевич - мабуть, першою в Київській області стала викладати курс етики та етикету до того ж за авторською програмою. А ще Алла Миколаївна працювала заступником директора гімназії з виховної роботи. Діюча в гімназії клубна виховна система - її ідея.
Любов Михайлівна Поплавська - вчитель історії. Головний девіз учителя "історія - це не тільки сторінки підручника, а й історія кожної родини, селища, області, нашої держави, і творцем її є кожний." Цьому підпорядкована вся робота педагога, а її учні - неодноразові переможці олімпіад і творчих конкурсів.
Валентина Степанівна Добрянська – учитель, яка майстерно прилучає учнів до національної культури, історії, традицій нашого народу. Від природи обдарована організаторськими здібностями та активною громадянською позицією, вона і дітям прищеплює вміння сміливо розпочинати будь-яку справу, виявляти ініціативу, самостійність, рішучість.
Наталія Євгеніївна Ільїна - безмежно закохана в хімію та екологію. її учні - переможці олімпіад із цих предметів. Наталія Євгеніївна справжній науковець. Учнівські науково-дослідницькі роботи з екології відзначені дипломами обласного рівня. Вона щорічно організовує учнівську науково-практичну конференцію.
Ірина Вікторівна Жучкова - ведучий фізик гімназії. Своєю роботою доводить, що фізика - "найголовніша наука". Досліди, практикуми постійно проводяться за активної участі всіх учнів. Особливу увагу надає роботі з обдарованими дітьми, яких успішно готує до участі в олімпіадах.
Світлана Вікторівна Юхно - це педагог, який здатний не тільки дати «путівку в життя», але й допомогти робити це життя кращим, світлішим, добрішим. Це вчитель, що відрізняється знанням сучасних освітніх технологій навчання і виховання, нестандартністю мислення.
Марина Борисівна Лебедєва – учитель, яка зуміла підняти престиж англійської мови. Не тільки оформила кращий в місті навчальний кабінет з англійської мови та стала лауреатом обласного туру конкурсу «Учитель року», а й підготувала 5 золотих та 4 срібних призери міжнародного конкурсу Flex. Кілька років поспіль організовує учнів для поїздок до Великої Британії. Сама пише вірші англійською та спонукає до цього дітей.
Марина Геннідіївна Макаренко – учитель іспанської мови, яка майстерно зуміла зацікавити учнів факультативними заняттями. Її вихованці у 2005-2009 н. р. вибороли призові місця у ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнської олімпіади з іспанської мови та три роки поспіль були призерами ІV етапу Всеукраїнської олімпіади з іспанської мови.
Валентина Юхимівна Тиха - керівник студії образотворчого мистецтва. Робота її учнів у техніці інкрустації соломкою та батик не тільки милують око вдалим добором кольорів, а й вражають високою майстерністю, духовністю. Кожна робота ніби пропущена через серце дитини, ось чому залишає незабутнє враження.
Лідія Борисівна Хуторян – професійна актриса, яка уміло передає досвід молоді, при цьому навчаючи їх спілкуванню, щирості, розкриваючи здібності та таланти. Недаремно випускники розуміють мову театрального мистецтва, залюбки відвідують вистави та грають в них.
Навчальні кабінети української мови та літератури, математики, англійської мови визнані кращими кабінетами міста. У зв’язку з переходом загальноосвітніх навчальних закладів на новий Державний стандарт базової і повної середньої освіти, з метою поліпшення науково-методичного забезпечення педагогічного процесу в гімназії та стимулювання розвитку і вдосконалення змісту діяльності закладу з 2013 року в гімназії створено науково-методичний центр. З 2008 року для учнів гімназії проводяться традиційні науково-практичні учнівські конференції: «Україні – науковий пошук юних» та «Здоровий спосіб життя – вибір молоді».
Розвиток творчості вчителів гімназії позначений ще й оволодінням інноваційними технологіями навчання. Це інтерактивні та проектні технології, технологія комунікативного навчання, групові технології, авторська методика Л.Я.Савощенко, особистісно зорієнтоване навчання.
Результати досліджень, пошуків, досвід вчителів оформлено в науково-методичних збірниках, яких з 1996 року вийшло понад тридцять. Статті з досвіду учителів Савельєвої Л.А., Карпенко В.М., Лебедєвої М.Б. надруковано у педагогічних виданнях. Учителі Карпенко В.М., Лебедєва М.Б., стали лауреатами обласних конкурсів професійної майстерності. Юхно С.В., заступник директора з виховної роботи, перемогла в ІІ (обласному) етапі конкурсу «Кращий заступник директора школи з виховної роботи» у номінації «Заступник директора з виховної роботи гімназії, ліцею, колегіуму, спеціалізованої школи».
Гімназія - постійний учасник міських та обласних педагогічних виставок а у 2014 році стала учасником П’ятої Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти-2014». За представлені роботи колектив гімназії відзначено Дипломом за презентацію досягнень в інноваційній модернізації освіти. П’ять робіт представляють освіту Бучі в Інституті інноваційних технологій та змісту освіти Міністерства освіти і науки України.
У 2014-2011 рр. гімназія проводила дослідно-експериментальну роботу за темою «Соціально-психологічні та організаційно-педагогічні умови збереження і зміцнення психологічного, фізичного та духовного здоров’я учнів гімназії». А з 2014 року темою експерименту регіонального рівня є ««Психологічні основи забезпечення організаційного розвитку та формування інноваційної організаційної культури навчальних закладів».
Система позакласної роботи гімназії
Своє становлення пройшла система виховної та позанавчальної роботи у гімназії. Основна увага в гімназії зосереджена на індивідуальний розвиток кожної дитини. Саме для вивчення індивідуальних особливостей гімназистів, створення умов для їхнього розвитку в гімназії введено посаду педагог-організатор (куратор), який має відповідні обов'язки. Педагоги–організатори гімназії завжди серйозно ставлятьсяились до своїх обов'язків. Про це говорить участь їх в міських конкурсах "Класний керівник року". Перше місце виборювали: 1996р. - Брильова Н.І., 1997р. - Остапа С.В., 1998р. - Ушакова Н.Г., 1999р. - Федорук Л.П., 2000р. - Карпенко В.М., 2008 – Яровенко С.Г., 2010, 2015 рр. – Ільїна Н.Є.
Для залучення дітей до активної участі в житті класу, закладу необхідно добре знати їх інтереси. Можливо, тому у 1995 році виникли клуби за інтересами у гімназійних класах, які допомогли розширити та поглиблювати інтереси учнів. З 1996 року діє творче об’єднання гімназистів "Веселковий млин". Клуби працюють над створенням традицій гімназії.
Заклад має велику сітку позакласної навчально-виховної роботи, яка майже не змінилась за час роботи гімназії.
Члени гуртків студій та секцій – переможці конкурсів та фестивалів. Ансамбль "Візит" (керівник - Чернушич С.В.) – неодноразовий переможець обласного конкурсу "Терпсихора запрошує", драмстудія "Мельпомена" (керівник Хуторян Л.Б.) - лауреат обласних фестивалів театральних колективів «Дебют-2001», «Театральні обрії». «Театральна субота». Члени студії образотворчого мистецтва (керівники Канєвський М.Є., Щербина Н.І.) постійні учасники і переможці міських конкурсів, переможці обласних конкурсів. Члени студії декоративно-ужиткового мистецтва (керівник Тиха В.Ю.) заявили про себе не тільки в місті, області, а й за кордоном. Роботи Т.Шевчук, А.Пустовіт, М.Савельєвої, О.Ковальчук ще в 2000-2002 рр. побували у Швеції, Німеччині, Іспанії.
Створення психологічної служби в гімназії.
Психологічна служба гімназії пройшла становлення, довівши свою необхідність для соціальної й педагогічної практики. Практичні психологи (Терентьєва С.М., Карпенко С.А., Кот Г.А., Савельєва Л.А., Багинська Ю.А. Вигівська Ю.В.), здійснюючи свої професійні обов'язки, вирішували актуальні завдання сучасної освітянської галузі - оновлення змісту й форм навчально-виховного процесу, психологічний супровід педагогічних новацій, пошук і робота з обдарованими дітьми, захист психічного здоров'я учасників навчально-виховного процесу, підвищення психологічної культури учнів, батьків, учителів, керівників освітніх закладів тощо.
З метою просвітницької функції у гімназії читається курс "Основи психології".Цей курс був уведений у навчальний план ще у 1995 році. За ці роки апробована авторська програма курсу, яка була розроблена Карамушкою Л.М., зав. лабораторією організаційної психології Інституту психології АПН України, доктором психологічних наук, членом-кореспондентом АПН України, та адаптована психологами гімназії.
Бучанська Українська гімназія живе і розвивається. Зараз ніхто не пам'ятає, коли і як вислів "Рег аsрега аd аstга" став девізом закладу. Та він відображує розвиток, невдачі і злети, а головне – творчий пошук і нові починання колективу першої на Київщині гімназії.